Rejestracja zbioru danych osobowych w GIODO

W jaki sposób sprzedawca internetowy powinien zarejestrować zbiór danych osobowych w GIODO

Każdy sprzedawca internetowy ma obowiązek zgłoszenia zbioru danych swoich klientów do GIODO (Generalnego Inspektora Danych Osobowych). O jakich danych mowa? Chociażby o tych zbieranych przy rejestracji i potrzebnych do dostarczenia przesyłki na wskazany adres. Zaniedbanie w tej kwestii grozi karą grzywny lub nawet pozbawienia wolności, a na pewno naraża sklep na złą reputację, bo każdy może sprawdzić na stronie internetowej GIODO czy dany przedsiębiorca dokonał zgłoszenia i jakie dane może przetwarzać.

Zgłoszenia zbioru danych należy dokonać na formularzu, którego wzór stanowi załącznik do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 11 grudnia 2008 r. w sprawie wzoru zgłoszenia zbioru danych do rejestracji Generalnemu Inspektorowi Ochrony Danych Osobowych (Dz. U. Nr 229, poz. 1536).

Problem w tym, że wypełnienie zgłoszenia, nawet z użyciem generatora dostępnego na stronie internetowej GIODO, nie jest zadaniem łatwym i wydaje się, że bez znajomości ustawy o ochronie danych osobowych oraz rozporządzeń, do realizacji tego zadania niezbędne jest wsparcie prawników. To, jak wiadomo, wiąże się z dodatkowymi kosztami i czasem.

Rozwiązanie: darmowy generator wniosku GIODO dedykowany dla sklepów internetowych

Sprawa staje się jednak bardzo prosta, jeśli sprzedawca uczestniczy w programie Safe Buy. Wówczas wniosek do GIODO generuje zupełnie za darmo odpowiadając na 3 proste pytania, z których pierwsze dotyczy tego czy jest to nowy wniosek czy korekta. Darmowy generator to jeden z wielu benefitów przysługujących uczestnikom programu.

Po wygenerowaniu wniosku należy go wydrukować i opatrzyć podpisami upoważnionych w firmie osób. Zgłoszenie można przesłać pocztą lub złożyć w Biurze GIODO, przy ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa. Zgłoszenia można dokonać także drogą elektroniczną, z użyciem bezpiecznego podpisu elektronicznego.

Pobierz darmowy w wniosek do GIODO dla Twojego sklepu, logując się do konta sprzedawcy. Jeśli jeszcze nie jesteś uczestnikiem Safe Buy, zarejestruj się teraz, aby skorzystać z promocji.

Wsparcie dla sklepów w ramach Programu Safe Buy

Misją serwisu SafeBuy.pl są przyjazne zakupy internetowe, czego nie można osiągnąć bez odpowiedniej edukacji i wsparcia małych i średnich sprzedawców. Dlatego pakiet niezbędnych dokumentów prawnych dla sklepu, w tym regulamin wraz z polityką prywatności i wypełniony wniosek do GIODO, jest bezpłatny dla uczestników Programu Safe Buy. Ponadto sprzedawcy Safe Buy wyróżnieni są w rejestrze zweryfikowanych sklepów, na łamach portalu Sklepy24.pl, a ich sklep opatrzony klikalnym znakiem Safe Buy, który zwiększa zaufanie klienta.

Ty też działasz fair play w eCommerce
i chcesz dołączyć do uczestników Programu?